Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

czwartek, 3 października 2013

Marchwianka i inne sposoby na kłopoty z małym brzuszkiem


 
  • 0,5 kg marchwi
  • 1 l wody
  • sól

Marchew umyć, obierać i pokroić w grubsze plastry. Zalać lekko słoną wodą i gotować do miękkości. Zmiksować na gładki krem wraz z wodą w której się gotowała (uzupełnimy w ten sposób sole mineralne tracone podczas biegunki).
Aby zachęcić dziecko do jedzenia proponuję podać ze słonymi krakersami.


U nas małe problemy z dziecięcym brzuszkiem a więc dziś dodatkowo parę porad jak domowym sposobem walczyć z biegunką, jelitówką, rotawirusem, grypą żołądkową ... jak zwał tak zwał  :) 
A że wszystkie gastro lubią atakować jesienią podaję kilka zasad :

1. Przede wszystkim pamiętajmy, że każdy przebieg choroby jest inny i każde dziecko inaczej je przechodzi. Należy obserwować dziecko, nie zmuszać do jedzenia i zasięgnąć opinii pediatry!

2. Nawadniamy - mało ale często, poimy najlepiej wodą ( lekko słoną, jeżeli występują wymioty - traktowana jest przez żołądek jak sól fizjologiczna i nie odrzucana ), słabymi herbatkami lub kompotem z jabłek ( zawiera dużą ilość pektyn, działających łagodząco na błonę śluzową jelit ). Ewent. słodzimy cukrem, miód działa rozwalniająco. Nie podajemy soków owocowych i napoi gazowanych.
Sporną sprawą jest mleko - jedni nie wykluczają z diety, inni tak - ja nie podaję żadnych produktów mlecznych.

3. Lekkostrawne posiłki - unikamy potraw ciężkostrawnych, tłustych, ostrych, produktów o wysokiej zawartości błonnika - np. chleba razowego, surowych owoców i warzyw, słodyczy. 
Starajmy się wprowadzić jak najwięcej gotowanej marchwi i ryżu np. ryż zapiekany z jabłkami ( oczywiście przyrządzony bez jagód goji ) lub płatki / kleik ryżowy na wodzie.
Z zup poleciłabym delikatny krupnik, marchwiankę, krem z dyni oraz łagodną zupę jarzynową z ryżem. 
Sporną sprawą jest rosół - ja nie podaję.
Dozwolonymi owocami są banany, mus z gotowanych jabłek i jagody np. domowy kisiel.
U mnie dzieci podjadają również płatki kukurydziane, wafle ryżowe, krakersy.

4. Leczenie - pediatra poleca nam np. Acidolac Baby, Biogaia - piobiotyk + prebiotyk - suplementy diety polecane celu zapewnienia prawidłowej flory bakteryjnej i regulacji czynności przewodu pokarmowego i Smecta - lek -stosowany jest w leczeniu stanów biegunkowych u dzieci i dorosłych i np. Orsalit - elektrolit - doustny lek nawadniający przeznaczonych w stanach odwodnienia organizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz